Sme čoraz nedočkavejší a chceme, aby účinky vybranej kozmetiky boli okamžite preukázateľné - zaujala vás receptúra krémov zo slimačieho slizu, no predsudky nepustia? Slimákov poznáme ako nekonečne spomalených, škodlivých v záhradách, ale tak chutných na tanieri. Aké účinky slimačí sliz vnáša do kozmetiky a liečiteľstva?  


Čím významný je slimačí sliz? 

Slimačí mucín (sliz, výlučok pri strate/poškodení ulity) z bežne rozšíreného druhu Helix aspersa je bohatou sekréciou s obsahom antioxidantov, kyseliny hyalurónovej, vitamínov a minerálov, ktoré spolu pôsobia pri liečbe rôznych kožných ochorení. Slimačia kozmetika vyhovuje svojím zložením všetkým typom pleti. Stáva sa tak univerzálnou a jednou z najpopulárnejších vôbec. 

Slimačí sliz na akné

Okamžite rozpoznateľnou výhodou oproti iným prípravkom na pleť je jeho konzistencia. Slimačí sliz nie je ani výrazne hustý, olejovitý, tobôž nie suchý a ťažko roztierateľný. Používa sa pri problémoch citlivej, aknóznej pleti, ale aj pre anti-age účinky na zrelú pleť.

Zloženie originál elixíru zo slimáka neustále podporuje rast nových buniek, vytvára antimikrobiálnu vrstvu na epidermis a urýchľuje proces regenerácie podráždenej, začervenanej pleti. 


Zaujímavosti zo štúdia a skúmania účinkov slimačieho slizu na pokožku 

Výsledkom z hĺbkového výskumu slimačieho extraktu na pokožku predchádzalo jeho údajne používanie v skrášľovacích metódach už v starovekom Grécku, Egypte a v Babylone. Vraj Hippokrates používal slimáky na liečbu kožných zápalov a poranení, pričom sliz získaval lisovaním. Dnes by to bolo považované za neprípustný, usmrcovateľný postup. 

Ďalšou pohnútkou v objavoch bola vyhladená a pružná pokožka rúk pracovníkov zo slimačej farmy. Navyše, jazvy a odery na pokožke z používania ostrých nástrojov sa im rýchlejšie hojili. Po týchto skúsenostiach vlastníci chillskej farmy založili približne v 90. rokoch prvú značku slimačej kozmetiky pod názvom Elicina.  

Výskum v laboratórnych podmienkach oficiálne dospel k záverom, že obsahom bielkovín, vody, alantoínu, kolagénu, kyseliny hyalurónovej, minerálnych solí, medi, zinku, železa a vitamínov skupiny A až E slimačí sliz vytvára ochrannú bariéru. Uzamyká molekuly vody, chráni pokožku pred skorým starnutím a vplyvmi zvonku (ultrafialové žiarenie, prach, nečistoty z prostredia).

Vedeli ste, že

Koža slimákov je dosť podobná ľudskej? Potvrdené sú aj regeneračné účinky slimačieho slizu pri strate ulity rýchlejšou stimuláciou buniek a obnovením na poškodených miestach. Zatiaľ čo jedni dnes preferujú získavanie sekrécie slimákov filtráciou (bez usmrcovania, vo vyhovujúcom laboratórnom prostredí), v japonskej kultúre sa využíva priame položenie slimákov na tvár, resp. účinky spomínaných metód môžete porovnávať aj s týmto výsledkom

Aké konkrétne výhody predstavuje slimačí sliz pre zdravie ľudskej pleti?  

  • Prirodzený rastový proces kožných buniek - podporou kolagénu a elastínu je pleť vyplnená, spomaľuje sa proces tvorby vrások. Pokožka hydratovaná, získava optimálny tonus.
  • Zmierňuje podráždenie a urýchľuje hojenie - pri tom vyzdvihujeme alantoín, zložku slimačieho extraktu na hĺbkové oživenie a regeneráciu. Priaznivo pôsobí aj pri strate objemu a pružnosti pokožky.
  • Protizápalové účinky - efekt prináša pôsobenie zinku, mangánu a významných antioxidantov (vitamínu C a E), ale aj proteíny a peptidy na boj proti kožným baktériám. Významný sa stáva slimačí sliz na akné a pri liečbe jaziev. 
  • Hĺbková hydratácia - prirodzené zloženie vody a kyseliny hyalurónovej vyživuje pleť vo všetkých vrstvách.  

Pri pravidelnom používaní v kombinácii so zdravým životným štýlom môžu byť prvé účinky krémov so slimačím extraktom viditeľné už po 15 dňoch! Takže, ešte nejaké predsudky?