Ak máte pocit, že škvrny, ktoré sa nachádzajú na vašej pokožke, prezrádzajú okoliu, že už máte najlepšie roky za sebou, nezúfajte. Hyperpigmentácia je bežným javom u ľudí, ktorí dosiahli vek 40 rokov. Avšak, nemusíte sa s ňou zmieriť. Ak vám malé fliačky prekážajú, poradíme vám, ako odstrániť starecké škvrny (nielen) na tvári.

Hyperpigmentácia, čo na starecké škvrny

Čo sú to starecké škvrny

Starecké alebo pigmentové škvrny sú hnedé, šedé alebo čiernejšie fliačiky, ktoré sa vytvárajú na koži. Zvyčajne sa vyskytujú na miestach, ktoré pravidelne vystavujete slnečným lúčom.

Pigmentové škvrny sú výsledkom nadmernej produkcie melanínu alebo kožného pigmentu a lekári nie vždy s určitosťou poznajú dôvod, prečo sa na vašej pokožke objavili. Starecké škvrny nájdete najčastejšie na:

 • tvári,
 • chrbte rúk,
 • pleciach,
 • chrbte či
 • predlaktí.

Starecké škvrny sú neškodné, no niektorí ľudia sa ich snažia zbaviť práve z kozmetických dôvodov.

Ako odstrániť starecké škvrny

U koho sa môžu pigmentové škvrny prejaviť

Aj keď sa starecké škvrny - hyperpigmentácia - objavujú u ľudí v akomkoľvek veku, pohlaví alebo rase, bývajú bežnejšie u obyvateľstva s určitými rizikovými faktormi. Patrí sem:

 • vek nad 40 rokov
 • svetlá pleť
 • častý pobyt na slnku
 • prílišné používanie solária

Ako odstrániť starecké škvrny

V prípade, že sa už u vás pigmentové škvrny objavili, máte niekoľko možností. Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí sa ich rozhodnú ignorovať, môžete vyskúšať viaceré liečebné metódy.

Lieky na predpis

Lekár vám môže predpísať bieliace krémy na postupné vyblednutie stareckých škvŕn.

Bieliace krémy na pigmentové škvrny zvyčajne obsahujú hydrochinón - bieliacu látku, ktorá zabraňuje tvorbe melanínu a celá procedúra trvá niekoľko mesiacov.

Hrozba poškodenia pokožky

Vďaka bieliacim látkam je však pokožka citlivejšia na poškodenie UV žiarením. Počas liečby budete musieť neustále nosiť krém na opaľovanie a po vyblednutí škvŕn v ochraňovaní pokožky pokračovať.

Medicínske procedúry

Existuje niekoľko lekárskych postupov, ako odstrániť starecké škvrny. Avšak, každý lekársky zákrok predstavuje riziko vedľajších účinkov a vzniku možných komplikácií.

TIP: Pred samotným výberom medicínskeho zákroku sa opýtajte vášho dermatológa alebo ošetrujúceho lekára, aké ošetrenie je pre vašu pokožku najvhodnejšie a čo zaberie na pigmentové škvrny najlepšie.

Liečba laserom

Už jedno alebo dve laserové ošetrenia dokážu rýchlo odstrániť starecké škvrny a zároveň aj udržať dlhodobejšie výsledky oproti bieliacim krémom.

Lasery môžu spôsobiť vedľajšie účinky v podobe dočasného stmavnutia stareckých škvŕn, ktoré však veľmi rýchlo ustupuje.

Kryoterapia na starecké pigmentové škvrny

Kryoterapia alebo “terapia chladom” je bežná liečba na potláčanie pigmentových škvŕn. Ide o techniku, pri ktorej je časť tela so škvrnami vystavená niekoľko minút extrémne nízkym teplotám.

Počas celej procedúry sa narúšajú bunky v oblasti tmavej kože a následne sa pokožka zosvetľuje.

Aj keď liečba môže byť bolestivá a s prítomnosťou dočasného začervenania, je rýchla.

Kryoterapia na odstránenie stareckých škvŕn

Chemický píling na starecké škvrny na rukách

Vo všeobecnosti, chemický peeling odstraňuje vonkajšiu vrstvu pokožky, takže sa na jej mieste vytvorí nová. Najčastejšie sa používa na odstránenie stareckých škvŕn, ktoré sa nachádzajú na rukách.

Zázrak na pigmentové škvrny v podobe prírodných zložiek

Zaujímavým, no o to viac priaznivejším a lákavejším spôsobom, ako odstrániť starecké škvrny na tvári, rukách či iných častiach tela, môže byť pomocou prírodných zložiek.

Konopný krém na pigmentové škvrny

Konope je rastlina, ktorej účinky sú pre množstvo ľudí doteraz neznáme. Nielenže má široké spektrum využitia v potravinárstve či vo vlasovej kozmetike, no disponuje aj bohatými antiseptickými a hydratačnými účinkami.

Ukázalo sa, že práve konopný krém pomáha redukovať tmavé škvrny na pokožke, ktoré môžu byť spôsobené nielen prirodzeným starnutím, ale aj UV žiarením.

Konopný krém zabraňuje hyperpigmentácii na pokožke stabilizáciou enzýmov, ktoré zvyšujú produkciu melanínu.

Konopný krém na pigmentové škvrny

Oslie mlieko ako účinná ochrana

Oslie mlieko je prírodný klenot - zázrak na pigmentové škvrny. Má veľmi blízko ku výživnému materskému mlieku a disponuje vysokými nutričnými hodnotami.

Svoje uplatenie si našlo aj v podobe krému na odstránenie alebo potlačenie tvorby stareckých škvŕn.

Krém s oslím mliekom obsahuje proteíny a aminokyseliny, ktoré udržujú vlhkosť v pokožke  a zabraňujú produkcii nového melanínu. Vďaka tomu bojuje proti tvorbe tmavých hnedých škvŕn na pokožke.

Oslie mlieko na odstránenie stareckých škvŕn

Prevencia proti tvorbe stareckých škvŕn

Aj keď tvorbe stareckých škvŕn nemôžete vždy zabrániť, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť pravdepodobnosť ich vzniku:

 1. Vyhýbajte sa intenzívnym slnečným lúčom medzi 10. a 15. hodinou.
 2. Nanášajte krém na opaľovanie najmenej 30 minút pred vystavením sa slnečným lúčom a noste ho každý deň.
 3. Chráňte svoju pokožku pred UV žiarením vždy, keď nie je potrebné, aby ste boli slnečným lúčom vystavení.

Obnovte mladistvý vzhľad svojej pokožky

Premyslite nákladnú investíciu do predpísaných liekov či iných medicínskych procedúr. Spoľahnite sa na osvedčené prírodné postupy, ktoré vám pomôžu získať späť pokožku, ktorú ste mali pár rokov vzad. Vyskúšajte zázračný konopný krém a krém s oslím mliekom.