Tisícky rokov hojivý zázrak, elixír života, tekuté zlato. Už starogrécky filozof Demokritos hovoril, že pre zachovanie zdravia človeka je potrebné vnútro zavlažovať medom a vonkajšok olivovým olejom. Jeho významným liečivým schopnostiam dôverovali už 2000 rokov p.n.l., o čom svedčia egyptské spisby a maľby. Zmienky o mede nachádzame v Biblii. V starovekom Grécku a Ríme bol symbolom večného života. Med je najstarším sladidlom, aké nám príroda mohla poskytnúť. V čom spočíva sila medu?

Z čoho sa skladá med?

Účinky medu  závisia od špecifického zloženia, na ktoré má vplyv konkrétna lokalita, sezóna a aktivita či vhodné podmienky na život pre včely. To, že bez včiel hrozí postupný zánik ľudstva, nie je len aktuálnym varovaním - túto myšlienku obhajoval už napr. A. Einstein: „Päť rokov po smrti poslednej včely zahynie aj naša planéta“.

Tekutý zázrak plný prírodných látok

Med vo všeobecnosti je známy vysokým obsahom prírodných látok (viac ako 180). Má antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti. Pomáha liečiť vírusové ochorenia, používa sa pri prechladnutiach, chrípke, či zápaloch ústnej dutiny. Posilňuje imunitný systém a zbavuje telo jedov.

Viete, že najkvalitnejší je medovicový med - čistý horský med? Získava sa vo vyšších nadmorských výškach. Je ho najmenej zo všetkých medov a často ho po svete vykupujú Nemci, Arabi a ďalší. Má v jednej lyžičke nadmerný obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov horčíka, medi a zinku. Sú dôležité pri ochoreniach srdca a ciev, zatiaľ čo v ostatných pravých medoch je tento obsah až v 3-4 lyžičkách.

Vitamínová injekcia 

Med je vo všeobecnosti významný pre svoj nízky glykemický index či pre zastúpenie minerálnych a stopových prvkov draslíka, vápnika, horčíka, medi, železa, fosforu, jódu, vitamínov krásy a vitality (skupiny B, C a D). Je obohatený o antioxidanty, aminokyseliny, ale aj aromatické látky a peľ. 

Med v liečiteľstve   

Med je produktom zmesi glukózy a fruktózy pri veľmi nízkom objeme vody. V liečiteľstve sa využíva najmä jeho hygroskopická vlastnosť, čo predstavuje vysokú mieru absorpcie vlhkosti z prostredia - baktérie a mikroorganizmy sú takto dehydratované, zároveň zvýšený obsah cukornej zložky zabraňuje ich množeniu a rastu. Tým získava na antimikrobiálnom pôsobení. V podstate na med nie sú odolné ani patogénne baktérie.

Každý med je iný

Antimikrobiálne pôsobenie medu nie je rovnaké pri všetkých druhoch. Efektívny proces hojenia a vysoké protizápalové účinky zabezpečujú tmavé a zmiešané medy.

Borovicový med rieši gynekologické problémy

Nezameniteľný je grécky med z horských včelínov Thassosu, kde širokospektrálnu antibakteriálnu aktivitu (respiračné alebo gynekologické problémy) vykazuje píniový/borovicový med.

Výnimočnosť medov z ostrova Thassos spočíva aj v tom, že sa tam nenachádza žiadny priemysel, ktorý by mohol spôsobovať znečistenie. 

 

 Borovicový med z LuxOlive.sk

Pomarančový med s výraznými vlastnosťami

Špeciálny pomarančový med má výraznú arómu a jemnú chuť. Je to prírodný produkt plný chuti s výraznými a vynikajúcimi vlastnosťami. Kryštalizácia týchto medov z Thassosu je veľmi pomalá - po 18 mesiacoch v hrubých kryštáloch. 

 Pomarančový med z LuxOlive.sk

Milujete ochutnávať nové kombinácie?

Vyskúšajte poctivú chuť olív pestovaných priamo na thasoských horách ponorených v miestnom prémiovom mede. U nás sa našli oba protipóly degustátorov - jedni si ich zamilovali a na posedenie zjedli celý pohár, druhí zase zavše uprednostnili tradičný med s orechami. Na ktorú stranu sa postavíte vy?

Exkluzívne olivy v mede od LuxOlive

Tradičný grécky med s orechami v amfore vhodný ako darček

Ako používať med, aby sa zachovali jeho liečivé schopnosti? 

Pozor, vyššie sme spomínali antimikrobiálnu vlastnosť medu, avšak efektívne účinky možno dosiahnuť len za špecifických podmienok. Máte problémy s pankreasom alebo iné tráviace ťažkosti? Najlepšie účinky preukazujú organické medy. Kvalitu medu poznáme aj po jeho hustote. Keď ho naberieme na lyžičku, mal by po nej pomaly stekať.  

1. Nikdy nekonzumujte samotný med

Med v kyslom žalúdočnom a črevnom prostredí stráca na svojej prirodzenej antibakteriálnej schopnosti. Ideálne, ak pred jeho konzumáciou alebo súčasne zmiernime kyslú reakciu žalúdka.

Odporúča sa konzumovať med s mliekom, čajom (pri teplote maximálne 40 °C), sladkými šťavami, napríklad v kombinácii s extraktom z ľubovníka (ktorý pomáha dostať do formy telo aj myseľ), alebo s jogurtovými baktériami. Kyslosť možno potlačiť užitím jedlej sódy rozpustenej v 2 dcl vody. 

2. Podržte ho v ústach

Med na pár sekúnd zadržíme v ústach, až potom mu umožníme dostať sa cez sliznicu do krvného obehu (na liečenie vredov, žalúdka, dvanástnika, hrubého čreva a na celkovú podporu trávenia).

3. Užívajte ho denne, no s mierou 

Na zlepšenie rôznych zápalových ochorení, ale aj pre zdravý imunitný systém je vhodné konzumovať denne (a dlhodobo) maximálne 100 - 120 g medu, rozdeleného v 3 menších dávkach.

4. Med na vnútorné aj lokálne použitie 

V procese zmierňovania infekcií, pri tlmení zápalov, na odstraňovanie odumretých kožných buniek, ale aj pri komplikovaných pooperačných, tržných ranách spojených s redukciou pachu je vhodné kombinovať vnútorné užívanie medu s lokálnym pôsobením medových náplastí.

Žena si nanáša pleťovú masku obsahujúcu med a iné ingrediencie

Vonkajšia (lokálna) aplikácia medu:

  • Na čistú, sterilnú náplasť použijeme maximálne 1 polievkovú lyžicu medu tak, aby náplasť pokrývala ranu a aj zapálené tkanivo po okrajoch. 
  • Postihnuté miesto má byť čisté -  ak sú rany mokvajúce, náplaste vymieňame 3 - 4-krát denne (inak necháme pôsobiť jednu náplasť min. 12 hodín). 
  • Komfortnejšie je používať vodeodolné náplaste

Med, morská soľ a citrón na telový peeling

Negatívne (vedľajšie) pôsobenie:

  • Med po aplikovaní na kožu spôsobuje bodavú bolesť. Krátkodobé pôsobenie vysvetľuje jeho špecifická acidita, inak treba nanášanie medových náplastí prerušiť.

Pri čom pomáha kombinácia vnútorného užívania medu a lokálnej terapie?

  • Liečba popálenín, vredov, hemoroidov, opuchov po uštipnutí hmyzom
  • Prechladnutie, chrípka (domáci odvar z teplého mlieka, dvoch lyžíc píniového/borovicového medu a za špičku noža masla) a ďalších ochoreniach dýchacích ciest 
  • Problémy so zmiešanou pleťou so sklonom k masteniu - na zmiernenie akné, aplikovať možno med na popraskané pery a suchú pokožku rúk 

Náš tip
Veľmi suchú až popraskanú pokožku možno ošetriť domácim krémom. Na jeho prípravu použijeme 120 g medu, 2 žĺtka a extra panenský olivový olej. Táto zmes urýchľuje aj hojenie omrzlín. Obľúbeným “hotovým” produktom  v kozmetike je napr. med s tymiánom  pre výraznú kvetinovú arómu, silné antiseptické a tonizujúce vlastnosti.   

  • Zlepšuje spánok
  • Zmierňuje migrénu
  • Na revitalizáciu a posilnenie vlasov. V kombinácii so včelím jedom zabraňuje ich vypadávaniu 
  • Urýchľuje vyplavovanie toxínov pri celotelovej masáži

Najčastejšie otázky pri používaní medu v liečiteľstve

Môžu užívať med diabetici?

Áno, v obmedzenom množstve (max. 3 čajové lyžičky) je vhodným sladidlom pre diabetes 2 typu. Med vo všeobecnosti prispieva k látkovej premene obsahom chrómu ako šetriča inzulínu. Odporúča sa konzumovať med kvetový pomaranč s vyšším obsahom ovocného cukru, ale zato jemnou chuťou v kombinácii s potravinami bohatými na vlákninu a s maslom - nie s ovocím a ďalšími zdrojmi sacharidov. Táto informácia slúži iba ako odporúčanie. Med vyskúšajte najskôr v menších dávkach.

Je med vhodný pri chudnutí?  

V kombinácii s pravidelným pohybom a nutrične vyváženou stravou možno zaradiť med do jedálnička aj pri redukčnej diéte. Ideálne, ak podporíte večerné (nočné) spaľovanie tukov -  2 lyžičky medu pred spaním na zdravú spoluprácu mozgu a čriev a tým aj efektívnejšie spaľovanie. Vždy si však sledujte množstvo prijatých kalórií. Základným pravidlom na chudnutie je “Príjem menší ako výdaj”.

Med ako sladidlo do čaju 

Med - kombinovateľný všeliek

Faktom je, že med možno považovať za všeliek z viacerých dôvodov - jedným z najnovších je aj to, že med sa dobre znáša pri kombinácii s rôznymi liekmi - s antibiotikami, ale aj chemoterapeutickými na zefektívnenie odplavovania škodlivín z tela. Vyživuje a chráni tak životne dôležité orgány, ako sú pľúca, srdce a obličky.


Med samozrejme nie je jedinou dokonalou ingredienciou pre kozmetiku. Už ste niekedy počuli o kozmetike zo slimačieho slizu? Vedeli ste, že slimák má veľmi podobnú pokožku ako my? Dokonale hydratovanú! Prečítajte si viac o tomto prírodnom zázraku na suchú pleť.